piątek, 24 czerwca 2016

 Rejestr zakupów i sprzedaży VAT do wglądu fiskusa

 Podatnicy zobowiązani do prowadzenia tzw. pełnej ewidencji VAT będą mieć obowiązek przekazywania jej w formacie JPK co miesiąc, bez wezwania organu podatkowego. Od 1.07.2016 obowiązek ten obejmie największe firmy. Małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu usdg będzie on dotyczyć od 1.01.2017, a mikroprzedsiębiorców – od 1.01.2018. Został nałożony ustawą z 13.05.2016 o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona do art. 82 Op nowy § 1b, który stanowi, że osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych są obowiązane bez wezwania organu podatkowego do przekazywania MF za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej JPK, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy. 
Odroczenie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców
 Z kolei z przepisu przejściowego (art. 6) tej ustawy wynika, że informację taką będzie się składać za miesiące przypadające od 1.07.2016, a zatem po raz pierwszy do 25.08.2016. Termin ten nie dotyczy: małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu usdg, którzy zaczną przesyłać taką informację za miesiące od 1.01.2017 (a więc po raz pierwszy będą ją składać za styczeń do 25.02.2017), mikroprzedsiębiorców w rozumieniu usdg, którzy prześlą ww. informację za miesiące przypadające od 1.01.2018 (po raz pierwszy za styczeń do 25.02.2018). Jednocześnie wprowadzono stosowne zmiany w ustawie o VAT, nadając nowe brzmienie  art. 109 ust. 3, określającemu, co powinna zawierać pełna ewidencja VAT (rozszerzono ją o dane służące identyfikacji transakcji; wejdzie w życie 1.01.2017) oraz dodając do tego art. nowy ust. 8a, nakładający obowiązek prowadzenia pełnej ewidencji VAT w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych (ten przepis wejdzie w życie dopiero 1.01.2018). Obowiązek comiesięcznego przesyłania informacji w postaci rejestru zakupów i sprzedaży VAT jest niezależny od przyjętego przez podatnika sposobu rozliczeń. A zatem co miesiąc będą przesyłać swoje rejestry także ci podatnicy, którzy z VAT rozliczają się kwartalnie. 
Co ze spółkami cywilnymi
 Ponieważ czasowe zwolnienie z tego obowiązku dotyczy wyłącznie mikro, małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu usdg, pojawia się pytanie, co ze spółkami cywilnymi, które choć są podatnikami VAT obowiązanymi do prowadzenia ewidencji VAT (jako – jak się przyjmuje – jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), to jednak nie zaliczają się do żadnej z ww. kategorii, ponieważ nie są przedsiębiorcami w rozumieniu usdg. Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 ust. 1 tej ustawy przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Tyle że wspólnicy ci (mogą być nimi zarówno osoby fizyczne, jak i prawne) nie są podatnikami VAT i nie prowadzą ewidencji VAT. Z literalnego brzmienia przywołanych przepisów wynika, że spółki cywilne jako niemieszczące się w definicji mikro, małych i średnich przedsiębiorców mają obowiązek comiesięcznego przesyłania rejestrów zakupów i sprzedaży VAT w formacie JPK już począwszy od ewidencji za lipiec 2016. Oczywiście o ile prowadzą tę ewidencję w formie elektronicznej, przy użyciu programów komputerowych (obecnie jeszcze może być ona prowadzona „ręcznie”, w formie papierowej). 
 Anna Koleśnik

1 komentarz:

  1. Sama również prowadzę firmę i muszę powiedzieć, że nigdy nie rozumiałam tych spraw finansowych i księgowych. Jednak jak czytam blog https://www.cashbill.pl/blog/platnosci-online/roznice-miedzy-mala-instytucja-platnicza-a-krajowa-instytucja-platnicza/ to teraz nawet wiem, już że takie die instytucje finansowe to nie to samo.

    OdpowiedzUsuń