poniedziałek, 6 czerwca 2016

Monika Kuźbińska

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2015 r. do końca czerwca 2016 r.

W podmiotach, w których rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, w dniu 30 czerwca 2016 r. upływa ostateczny termin, w jakim roczne sprawozdanie finansowe za 2015 r. powinno zostać zatwierdzone. Jest to bardzo istotny obowiązek, gdyż bez spełnienia tego warunku nie ma możliwości podziału wyniku finansowego jednostki.
Roczne sprawozdanie finansowe powinno być zatwierdzone przez odpowiedni organ zatwierdzający. W myśl ustawy o rachunkowości, organem zatwierdzającym jest organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego jednostki. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego oznacza, że dane, jakie w nim ujawniono, zostały przez organ zatwierdzający zaakceptowane. Procedura ta ponadto powoduje, że nie można już dokonywać żadnych zmian w księgach rachunkowych oraz w samym sprawozdaniu finansowym.
Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego następuje po jego rozpatrzeniu. Przyjmuje ono postać uchwały bądź decyzji organu zatwierdzającego, a u osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - oświadczenia woli. Na zatwierdzenie sprawozdania finansowego jednostka ma 6 miesięcy od dnia bilansowego. Sprawozdanie finansowe za 2015 r. w jednostkach, w których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2015 r., musi więc zostać najpóźniej zatwierdzone w dniu 30 czerwca 2016 r. Dotyczy to zarówno podmiotów sporządzających jednostkowe sprawozdania finansowe, jak i podmiotów przygotowujących skonsolidowane sprawozdania finansowe.
Przed zatwierdzeniem roczne sprawozdania finansowe jednostek, o których mowa w art. 64 ustawy o rachunkowości, podlegają badaniu przez biegłego rewidenta. Jeśli dany podmiot nie poddał sprawozdania finansowego badaniu, nie jest możliwe zatwierdzenie takiego sprawozdania, a w konsekwencji nie jest również możliwy podział jego wyniku finansowego. Podział zysku netto lub pokrycie straty netto może bowiem nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, a w jednostkach zobowiązanych do poddania sprawozdania badaniu - po zatwierdzeniu tego sprawozdania poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto przeprowadzony bez spełnienia tego warunku jest nieważny z mocy prawa.
Trzeba pamiętać, że nie zatwierdza się sprawozdania finansowego jednostek, w stosunku do których została ogłoszona upadłość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz