czwartek, 24 marca 2016

Upominki z okazji świąt Wielkiejnocy - jak rozliczyć

O sposobie rozliczenia świątecznych prezentów decyduje źródło ich finansowania. Od wartości świadczeń przekazanych pracownikom z okazji świąt Wielkiejnocy, z uwzględnieniem kryterium socjalnego, nie należy naliczać składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych świadczenia sfinansowane z funduszu są zwolnione z tego podatku do kwoty 380 zł w roku.
Karty płatnicze i paczki zakupione przez pracodawcę w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są zwolnione z oskładkowania w pełnej wysokości i bez ograniczenia kwotowego (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Warunkiem tego zwolnienia jest, aby świadczenia te stanowiły pomoc socjalną i były przyznawane zgodnie z regulaminem zfśs, tj. z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej zatrudnionych osób. Nie powinno się przyznawać wszystkim pracownikom świadczeń o jednakowej wysokości. Jeśli zakład pracy przy rozdawaniu kart i paczek
nie uwzględni kryterium socjalnego, wówczas należy uznać, że nie spełniono wymagań narzuconych ustawą o zfśs, co z kolei będzie się wiązać z koniecznością naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 16 września 2009 r. (I UK 121/09, OSNP 2011/9–10/133).
Ustawa o pdof przewiduje wyłączenie z podatku wartości rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez zatrudnionego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zfśs lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz